150 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Yeni

TOPKAPI SARAYI SAAT KOLEKSİYONU DÜNYANIN KISKANDIĞI SAATLER

0 yorum

TÜKENDİ

0,10

Adet
Stoğa Girince Haber Ver

Dünyadaki en uzun imparatorluklardan biri olan Osmanlı İmparatorluğu, benzerine ender rastlanır, mekanik saat koleksiyonu açısından zengin bir yelpaze ile ilk kez bu kitapla gün ışığına çıktı. Uzun bir bekleyişin ardından sarayın gizli kalmış bu hazinesi Adalet Kulesi’nin hemen altında Divit Odası’nda Mayıs 2012 yılında sergilenmeye başlandı. Kitapta yer alan saatler uzmanlar tarafından özenle seçilerek tüm mekanik ve ustaca yapım özelliklerini ayrıntılı olarak büyük boy fotoğraflarla işlemektedir.

 

Osmanlı İmparatorluğunun 400 yıllık hanedanlığı süresince biriktirilmiş olan Avrupa’nın dört bir yanından gelen, birbirinden değerli saatlerin yanısıra ustalık örneği olan Türk saatleri de kitapta özellikle vurgulanıyor. Bunlar arasında, Ahmet Eflaki Dede, Süleyman Leziz, Şeyh Dede, Mehmet Şükrü gibi en önemli saat ustalarının tasarlayıp, ürettiği saatler ayrıntılı detaylı teknik bilgileriyle çoğu ilk defa bu kitapta yayımlandı.

Saat dünyasının dahi mucidi Breguet’nin Osmanlı Padişahları için yaptığı nadide ve dünya şaheseri saatler de yayımlanan önemli eserler arasında bulunuyor.  Örneğin Breguet’nin uzun tarihi boyunca üretmiş olduğu en önemli ve en paha biçilmez şaheseri, 1813 yılında II. Mahmud’a armağan olarak sunulan “Pendule Sympathique” saat  bu sıradışı eserlerden sadece bir tanesi.

Türk saatlerinin yanı sıra birbirinden apayrı özellik ve ustalıkta üretilmiş, Almanya’dan Rusya’ya, Fransa’dan ve  Osmanlı’ya, en geniş çapta ülke koleksiyonunu kapsayan saat örnekleri de kitapta yer alır.

 

İçindekiler

  • Takdim: Prof. Dr. İlber Ortaylı
  • Sunuş: Shelly Ovadia (Tektas Saatçilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı)
  • Ezani Saat ve Müslüman Saat Algısı: Şule Gürbüz
  • Türkler Nasıl Saat Yapar?: Şule Gürbüz
  • Mekanik Saat Ustalığı: Şule Gürbüz
  • Topkapı Müzesi Saatleri: Feza Çakmut (Topkapı Sarayı Müzesi Saat Seksiyonu Uzmanı)
  • Katalog
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 0,10 0,10
2 0,05 0,10
3 0,03 0,10
4 0,03 0,10
5 0,02 0,10
6 0,02 0,10
7 0,01 0,10
8 0,01 0,10

Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

Güvenlik Kodu

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Benzer Ürünler

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.