150 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Yeni

LİZBON : BİR BAŞKA ŞEHİRDEN HATIRALAR

0 yorum

VAR

80,00

Adet

"LİZBON Bir Başka Şehirden Hatıralar" ilhamını; SSM ile Calouste Gulbenkian Vakfı’nın 2007 yılında Portekiz'de düzenlediği "Çağrışımları, Yolculukları ve Atmosferiyle İstanbul, Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu'ndan Tablolar" sergisinden aldı. Sergide yer alan eserlerdeki Boğaziçi ve deniz manzaraları, İstanbul'un gündelik hayatından sahneler, Avrupa kıtasının batı ve doğu uçlarında yer alan Lizbon ile İstanbul'un ortak özelliklere sahip olduğu gerçeğini ortaya koydu. Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva'nın Türkiye ziyareti sebebiyle düzenlenen "LİZBON Bir Başka Şehirden Hatıralar" sergisi; kültürleri, dinleri, uygarlıkları ve kıtaları birleştiren Lizbon ile İstanbul'un benzerliklerini, ortak yanlarını gözler önüne seriyor.

SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer, "Eğer dünyada 'ruh ikizi' diye bir kavram varsa, bu en çok Lizbon ve İstanbul için söylenmiş olmalı. Yoksa her iki şehri sarıp sarmalayan deniz, yokuşlu sokaklar, geçmişteki büyük imparatorlukların armağanı görkemli yapılar, soylu bir çekingenlikle içtenliği içlerinde barındıran insanlar, hep hasretten ve kavuşulamayan aşklardan söz eden hüzünlü şarkılar bu kadar birbirine benzeyebilir mi? Bu kentlerin silinmez izlerini, dizelerinde hep Lizbon’u anlatmış Portekizli büyük şair Fernando Pessoa'da olduğu gibi, İstanbul'un her semtini şiirlerine taşımış Yahya Kemal'de de bulmamız bir rastlantı mı? Halen müzemizin farklı salonlarında devam eden 'BATI'YA YOLCULUK - Türk Resminin 70 Yıllık Serüveni (1860-1930)' sergisinde, Portekizli konuk sanatçılarla aynı zaman diliminde yaşamış en önemli Türk ressamların eserlerinin sergilenmekte olmasını, mutlu bir rastlantı sayıyorum. Dönemin sanat merkezi Paris’ten doğan akımlardan haberdar olmakla birlikte, kendi şehirlerinin görüntülerini, insanlarını ve ruhunu resimlerine yansıtmaktan vazgeçmemiş iki ülkenin sanatçılarını müzemizde aynı çatı altında izlemenin, tüm sanatseverler için bulunmaz bir fırsat olduğuna inanıyorum. Sergiler, iki ülkenin benzer ruhunu anlamak için de şüphesiz en doğru yol olacak. Bu nedenle sergi süresince Portekiz kültürüne ışık tutacak şiir, müzik geceleri ve sürpriz başka etkinlikler düzenlenecek." dedi.

Calouste Gulbenkian Müzesi Müdürü João Castel-Branco Pereira, "Calouste Gülbenkian Vakfı olarak SSM ile birlikte hem Portekiz'de hem de Türkiye'de çok başarılı işlere imza attık. Lizbon tarihi bir kent, şairlerin esin perisi, fado şarkıcılarının konusu... Ama bugün, tıpkı İstanbul gibi, aynı zamanda geleceğin, gelişimin, teknolojinin, bilimin ve başarının da kenti. Sergi sayesinde ziyaretçilerde Lizbon'u tanıma arzusunun uyanmasını, Lizbon ile İstanbul'un, Portekizliler ile Türklerin ne kadar çok ortak noktası olduğunu keşfetmelerini candan diliyorum." dedi.

Özellik Değer
Cilt Tipi Sert Kapak
Dil Türkçe
Sayfa Sayısı 213
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 80,00 80,00
2 40,00 80,00
3 27,12 81,36
4 20,34 81,36
5 16,32 81,60
6 13,67 82,00
7 11,77 82,40
8 10,30 82,40

Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

Güvenlik Kodu

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Benzer Ürünler

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.