Yeni

TÜRK RESMİNİ İZLEMEK

0 yorum

TÜKENDİ

1.020,00
1.200,00
%15

Adet
Stoğa Girince Haber Ver

Kitapta Türk Resmi’nin gelişimi Türkiye’nin en geniş kapsamlı ve en eski sanat koleksiyonlarından biri olan Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndan yapıtlarla izlenmektedir.

İlk envanter kayıtlarına göre 1940 yılında oluşturulmaya başlanan ve yıllar boyunca seçilerek eklenen yeni yapıtlarla günümüzde de bilinçle zenginleşmesini sürdürmekte olan bu çok yönlü Koleksiyon, ülkemizin temel değerlerinden olan Türkiye İş Bankası’nı önemli bir sanat müzesinin, Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nin kuruluşuna yönlendirmiştir.

İki cilt olarak tasarlanan Koleksiyon kitabında 19. yüzyıldan bu yana Çağdaş Türk Resim Sanatı’nın evreleri, Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndan örneklerle işlenmektedir. 1. Cilt’te tarihsel gelişim, dönüm noktaları ve onları hazırlayan etmenlerle sanatsal ortam aktarılmış ve geçirilen evrelerin göstergesi konumundaki sanatçılara ve yapıtlara yer verilmiş, 2. Cilt’te Koleksiyon’un tamamındaki yapıtlar görselleri ve künyeleriyle sunulmuştur.

Yıllar içinde özenle serpilip büyümüş olan bu nadide yapıtlar toplamı çeşitli açılardan incelendiğinde, görerek bakana yüreğini açar. 19. yüzyıldan başlayarak Türkiye’de yeni bir betimleme geleneği kuran sanatçıların peşine takılıp, onların kâh yoksunluk ve zahmet, kâh heves ve tutku dolu ama hep azim ve renkle bezeli serüvenlerine günümüze dek eşlik etmek, şaşırtıcı olduğu kadar büyüleyici bir sefere çıkmak gibidir. Bu panorama kavrandığında bu süreçteki ortak noktanın hiç tükenmeyen devinim olduğunu, toplumun gerçek bir gereksinimi olan sanatın her çağda bu yola gönül verenlerin o derin tutkusuyla yükseldiği özümsenecektir.

 • Gül İrepoğlu
 • Özellik Değer
  Cilt Tipi Sert Kapak
  Dil Türkçe
  Sayfa Sayısı 440
  Yazar Gül İrepoğlu

  Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

  Güvenlik Kodu

  Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

  Benzer Ürünler

  Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.