150 TL ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Yeni

HIRKA-İ SAADET

0 yorum

VAR

250,00

Adet

HIRKA-İ SAADET, TEŞKİLATI, TÖRENLERİ VE KUTSAL EMANETLERİYLE
HIRKA-İ SAADET DAİRESİ
 Tüm İslâm dünyasının en değerli nesneleri ve yüzlerce yıldır o nesnelere ev sahipliği yapan mekânlar -ki artık bir “makam” olmuştur- üzerine  “yine” bir  kitap yapmak fikri  önce çekingen bir   istek olarak ortaya çıktı. Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Bölümü sorumlusu Sevgi Ağca ile yapılan olağanüstü yapıcı görüşmeler neticesinde böylesine önemli, ama aynı zamanda zor  bir  uğraşın içine girilmiştir. Her dönemde üzerine çok şey söylenen, dahası çok şey yazılan “Kutsal Emanetler” üzerine yürütülecek bir çalışmanın   hak ettiğine inandığımız bir ciddiyet ve özveri içinde geçen    yaklaşık dört yıllık bir çalışmanın ardından bu kitap vücuda getirilmiştir.
 “Hırka-İ Saadet,  Teşkilatı, Törenleri Ve Kutsal Emanetleriyle  Hırka-i Saadet Dairesi” kitabı, kişisel düşüncelerin, inançların ya da beğenilerin ötesinde bir sorumluluk yüklenmiştir. Daha önce bu önemli konu üzerine yazılan tüm  eserlerin incelenmesi ve bu inceleme sonunda eksikliği görülen ya da daha ileri düzeyde vurgulanması gereken konular belirlenmiş, bu uzun   süreli ve meşakkatli çalışmanın ana ekseni ortaya çıkarılmıştır.
Hem yazınsal, hem de görsel anlamda titiz bir çalışmanın  ürünü olan “Hırka-İ Saadet,  Teşkilatı, Törenleri Ve Kutsal Emanetleriyle  Hırka-i Saadet Dairesi”  kitabı, doğal olarak Topkapı  Sarayı’nda özenle muhafaza edilmiş olan kutsal emanetler ve kutsal emanetlerin saklandığı mekânlar üzerine odaklanmaktadır.
Kitap, ana konuya giriş niteliğinde olan Osmanlı İmparatorluğu’nun kutsal emanetlere sahip olduğu zaman dilimi ve olaylar dizisinin anlatıldığı “Devlet, Hükümranlık ve Kutsal Emanetler”  bölümü ile başlamakta, ardından, esas olarak Kur’an-ı Kerim’in ve onunla birlikte hadis ve siyer kitaplarının anlatılarını temel alan tarihsel  sıra ile  “Zamanı Başlatan Elçiler: Peygamberler”, “Allah’ın Evi: Kâbe”, “Son Peygamber: Hz. Muhammed (s.a.v.)” bölümleri ile devam etmektedir. İslâm inancında önemli bir yeri olan Ehl-i Beyt  kavramı ve sevgisinin ele alındığı “Ehl-i Beyt”,  Osmanlı döneminde kutsal emanetler etrafında şekillenen inanç ve törenlerin anlatıldığı “Osmanlı Payitahtında İnanç ve Törenler”, Osmanlı döneminde büyük  önemi haiz olan surre-i hümâyûn konusunun işlendiği “Kutsal Topraklara Törensel Yolculuk:Surre-i Hümâyûn”, Osmanlı padişahlarının Has Oda olarak kullandıkları en değerli mekânlarının, İslâm’ın en değerli emanetlerine hizmet etmesi sürecinin anlatıldığı  “Has Oda’dan Hırka-i Saadet Dairesine Padişah Mekânının İşlevsel Dönüşümü”, Hırka-i Saadet Dairesi’nin merkezinde yer alan Has Oda ve teşkilâtının anlatıldığı “Has Odalılar ve Has Oda Teşkilâtı” bölümleri yer almaktadır. Kitap, günümüzde Topkapı Sarayı Hırka-i Saadet Dairesi’nin koleksiyonlarında yer alan eserlerden yapılan bir seçkinin sonunda hazırlanmış olan “Hırka-i Saadet Koleksiyonundan Kutsal Emanetler” bölümü ile sona ermektedir.
Ayırt edici bir nitelik olarak, “Hırka-İ Saadet,  Teşkilatı, Törenleri Ve Kutsal Emanetleriyle  Hırka-i Saadet Dairesi”  kitabı yayına hazırlanırken, Topkapı Sarayı Müzesi, Türk ve İslâm Eserleri Müzesi gibi ülkemizin en önemli koleksiyonlarını barındıran müzelerin emsalsiz elyazması eserlerinden,   Topkapı Sarayı Arşivi ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nin belge koleksiyonlarından yararlanılmıştır.
Çok görkemli mazimiz olduğunu hepimiz söyleriz. Ancak, “görkemli” olarak tanımladığımız mazimizde, gerçekte nasıl bir görkem olduğunu bilen çok sınırlı sayıda insandan bahsedebiliriz. Bu çalışma içinde yer alan bilgi ve belgeler, geçmişinden kopmuş neslimize kültür tarihimizin önemli bir alanıyla gerçek anlamda tanışma fırsatı sunuyor. İnceleyerek, beğenisini bir sunuş yazısıyla belgeleyen Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın ifadeleriyle: “Eminiz ki Sevgi Ağca’nın hazırladığı bu kitap, ziyaretçilerin ve uzmanların bu konulara duyduğu ihtiyacı karşılayacaktır.”

 • Sevgi Ağca
 • Özellik Değer
  Cilt Tipi Ciltli
  Dil Türkçe
  Sayfa Sayısı 416
  Yazar Sevgi Ağca
  Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
  Peşin 250,00 250,00
  2 125,00 250,00
  3 84,58 253,75
  4 63,44 253,75
  5 50,75 253,75

  Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

  Güvenlik Kodu

  Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

  Benzer Ürünler

  Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.